Karnın düzgün ve sarkmadan durması için ne yapmalı?

Düz bir karın

Eski güzellik anlayışı kadınların sarkık bir karna sahip olmalarını öngörürdü. Bu anlayış geçer­liğini çoktan yitirmiştir. Günümüzde kadınlar genç ve çekici görünmek için düz bir karna sahip olmayı amaçlarlar.

Fazla yağların vücutta ilk toplandığı yer karın böl­gesi ve kaba etlerdir. Vücut hatlarının düzgünlüğü­nü sağlamak için karın bölgesine ve kaba etlere ha­reketler yaptırılması yararlı olur. Kaba etlerde çok fazla yağ toplanmışsa, bir yandan zayıflamak için rejim uygulamak bir yandan da cimnastik hareket­le» yapmak yararlı sonuç verir.

göbek resim

ince karın ve göbek resimleri

Karnı düzleştirmek için hangi hareketler yapılmalıdır?

Uzun süre oturmak ya da ayakta durmak, hareket­siz bir yaşam biçimi ve gebelik, karın bölgesindeki kaslar üzerinde olumsuz etkiler yapar. Düzgün bir karın bölgesinde, karın çeperinin kasları serttir; düz bir hat halinde iner ve üzerinde çok ince bir yağ ta­bakası bulunur. Bir kimse dik durup karın kaslarını içeriye çektiğinde, karın bölgesinde parmak uçla-rıyla tutulan derinin kalınlığı yaklaşık bir santimet­re dolayında ise her şey yolunda demektir. Karın kaslarını güçlendirmek amacıyla yapılan ha­reketler hem bu kasları, hem de karın bölgesini ge­liştirir, öte yandan bu hareketler tüm vücuda ya­rarlı olduğu gibi cilt ve vücut sağlığı için de önemli yararlar sağlar. Karın kaslarına gösterilen bakım, belkemiği ve bazı organlar üzerinde de olumlu et­kiler yapar. Karın bölgesindeki kaslar güçlenince kötü duruştan, sırt ağrısından, hazımsızlıktan, pek­likten ve cinsel sorunlardan kaynaklanan kimi ra­hatsızlıklar da azalır. Eğer sırt ağrısı çekiliyorsa, ha­reketlere başlamadan önce bir doktora danışmak doğru olur.

Doğumdan sonra cimnastik hareketleri yapmak yararlı mıdır?

Karınla ilgili hareketler, doğumdan önceki vücut hatlarının yeniden kazanılması bakımından son de­rece yararlıdır. Bunun yanı sıra, kaba etlerdeki kas­ların güçlendirilmesine yönelik hareketler de bir hayli yarar sağlar. Çünkü bu alıştırmalar hem kalçalardaki sarkmayı önler, hem de leğen bölgesindeki kasları geliştirir.

Karın güçlendirme hareketleri

Her gün bu hareketlerden bir ya da ikisinin yapılması gerekir.

1-Düz bir iskemleye, vücudun alt tarafı İyi­ce geriye çekilerek rahatça oturulur. Baş yukarda, omuzlar gevşek ve kollat yan­lardadır. Sırt iskemleye yaslanır, soluk tutulmaz; üçe kadar sayana dek katın içeri çekilir ve gevşenir. Bu hareket 5-10 kez yinelenir.

2-Sırtüstü uzanılır. Başın altına yastık ko­nabilir. Dizler kırılır, ayaklar döşemeye basar. Baş ve omuzlar yerden kaldırılır ve dizkapaklarına değdirilir. Hareket 5-10 kez yinelenir. Soluk alıp verme sürdü­rülür.

3- Sırtüstü uzanılır, dizlerden biri kinin- ve ayak yere basar. Öbür bacak, yere değ-dirilmeden 10 kez kaldırılır ve indirilir. Aynı hareket öbür bacakla da yinelenir.

4- Bacaklar iskemleye dönük biçimde sırt­üstü uzanılır. Sırt yere yaslanır, her iki ” bacak birden bükülür, yukarı kaldırıla­rak gerilir. Sonra bacaklar dinlenmek için iskemlenin kenarına dayanır. Hare­ket sırasında soluk alıp verme sürdürü­lür. Hareket 5-10 kez yinelenir.

« Göğüs geliştirme hareketleri

Kalça hareketleri »

Benzer Yazılar

  • Yumurta Akı Maskesi Nasıl YapılırYumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır Yüksek protein içerikli yumurta, sağlık için her derde deva olduğu gibi cilt içinde birçok fayda sunuyor. Uzmanlar tarafından her gün 1 adet haşlanmış yumurta yenmesi önerdiği yumurta […]
  • Beden hareketleri göğüsleri büyütür mü?Beden hareketleri göğüsleri büyütür mü? Beden hareketleri göğüsleri büyütmez. Çünkü göğüslerde kas yoktur. Göğüslerde yalnızca yağ hücreleri, süt kanatları ve salgıbezleri vardır. Hepsi de yumuşak bir bağdokusu ağı içindedir. […]
  • Çalışanlara ÖZEL DİYETÇalışanlara ÖZEL DİYET Diyet yapan bu sırada da çalışan pek çok kişi öğle yemeklerinde listede verilen yiyecekleri bulamamaktan ya da vakit yokluğundan yakınıyor. Dışarıda ya da masa başında öğle yemeği […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir