Göğüs geliştirme hareketleri

Düzgün duruşun yararları

Vücudun genel duruşuna özen gösterilmesi, göğüs bölgesinin görünüşünü ve duruşunu da etkiler, iri

ve hantal göğüslü kadınlar, sanki vücut hatlarını saklamak istermiş gibi, omuzlarını yuvarlaklaştırıp göğüslerini içe çekme eğilimindedirler. Bu duruş vücudun genel görünümünü bozan bir alışkan­lıktır. Bu alışkanlığın sakıncalı sonuçlan özel­likle ayna karşısında deneme yaparak görülebi­lir.

Göğüsleri diyaframdan hayli yukarda hissede­cek tarzda durmak gerekir. Bu duruş, daha iyi soluk alıp vermeye de yardımcı olur. Baş, arkaya doğru ve dik tutulmalıdır. Böylece belkemiği de gergin tutulmuş olur. Aynı zamanda omuzlar arkaya doğru ve gevşek bir durumda tutulmalı­dır. Kaskatı değil, rahat durulmalıdır.

göğüs egzersizleri, düzgün duruş resim

 

Hareketleri ayna karşısında yapmak daha başarılı sonuç verir.

iki başlangıç hareketi:

1-Büyük bir el havlusu her iki elle kav­ranır ve sıkma hareketi yapılır. Ha­reket 30 saniye sürer.

2-Bir masaya oturulur. Yumruklar sı-kılı durumda ve yaklaşık 30 cm ara­lıkla masaya konur. Beşe kadar sayıncaya dek yumruklar masaya sıkı­ca bastırılır. Hareket 20-30 kez yine­lenir.

 

3-Kollar omuz hizasına kaldırılır, dir­sekler kırılır, eller önde, başpar­maklar aşağı, avuçiçleri dışa doğru tutulur. Kollar geriye itilir, sonra es­ki durumuna getirilir. Hareket 20 kez yinelenir.

4-Kollar Önceki durumda, yumruklar sıkılı ve koltukaltlanna doğru tutul­muş; dirseklerle geriye doğru daire­ler çizilir. Hareket 30 saniye sürer.

5-Kollar Önceki durumda, eller önkolları kavramış durumdadır. Eller kı­mıldatılmadan, sanki elbise kollan yukarı sıvanıyormuş gibi itme hareketi yapılır, itme ve gevşeme hare­keti 10-20 kez yapılır

6-Kollar başın üstüne kaldırılır, avuçiçleri dua ediyormuş gibi yapıştırılır. Kollar ya­vaş yavaş bel hizasına getirilirken avuç iç­leri bastınhr. Eller serbest bırakılır, sonra hareket 5 kez yinelenir. Daha sonra, eller bel hizasında birleştirilir ve bu kez hareket aşağıdan yukarıya doğru yinelenir.

7-Eller arkadan birleştirilir ve dirsekler ka­vuşturulmaya çalışılır. Hareket 5 kez yine­lenir.

8-Bu hareketin ilk yapılışında dikkatli dav­ranmak gerekir. Yere yüzü koyun uzanı­lır. Yalnızca eller ve ayak parmaklan yere değer, vücut gergin tutulur, iki kez yapı­lır. Hareket sayısı giderek artırılır.

« Beden hareketleri göğüsleri büyütür mü?

Karnın düzgün ve sarkmadan durması için ne yapmalı? »

Benzer Yazılar

  • Beden hareketleri göğüsleri büyütür mü?Beden hareketleri göğüsleri büyütür mü? Beden hareketleri göğüsleri büyütmez. Çünkü göğüslerde kas yoktur. Göğüslerde yalnızca yağ hücreleri, süt kanatları ve salgıbezleri vardır. Hepsi de yumuşak bir bağdokusu ağı içindedir. […]
  • Kalça hareketleriKalça hareketleri 5-Bu hareket leğen kaslan için yararlıdır. Dizler yukarda tutularak uzanılır, rahat bir biçimde durulur ya da oturulur, ilkin kaba etler kasılır, sonra kalçalar içe doğ­ru itilir ve daha […]
  • Metabolizmayı hızlandıran diyet tarifiMetabolizmayı hızlandıran diyet tarifi Sağlıklı kilo vermek için düzenli beslenmeniz, egzersiz yapmanız ve iyi çalışan bir metabolizmaya sahip olmanız gerekir. Bugün size metabolizmayı canlandırmak için ipuçları […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir