Diyet Yaparken Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

Diyet yapan kişilerin sıklıkla karşılaştıkları bir durum doğru bilinen yanlışlar nedeniyle kilo verememeleridir. Özellikle bilinçsizce yapılan diyetler hem kilo verilmesini engeller hem de sağlığa olumsuz etki eder. Ancak doğru bilinen yanlışları yapmadan istenilen kiloya gelmek mümkündür.

Diyet yaparken en çok yapılan yanlış aç kalmaktır.Hangi diyeti yaparsanız yapın aç kalarak zayıflamanız mümkün değildir.Aç kalmak vücudun işleyişini yavaşlatmasına her zaman aldığı besinleri almadığı için yağ yakımını durdurmasına neden olur.Vücut yeniden besin girmeyeceğini düşünerek metabolizma hızını düşürecektir. Bu nedenle aç kalarak zayıflayanların genellikle istenilen kiloya gelseler dahi hızla kilo aldıklarını görürüz.Vücut açlık durumundan kurtulduğu anda alınan besinleri bir sonraki açlık döneminde tedarikli olmak için doğrudan depolayacaktır.

Diyette sık yapılan yanlışlardan biride öğün atlamaktır. Vücut öğün atlama yaptığında vücuda giren yiyecek olmadığı için gene enerjide düşüklük yaratacaktır.Ve bir sonraki öğünde daha fazla depolama yapılmasına neden olur.Bu nedenle diyet yaparken her öğünde az az ve doğru yiyecekleri yemelisiniz.

Ekmeğin kilo aldırdığı inancıda diyette doğru bilinen yanlışlar arasındadır.ekmek vücudumuz ihtiyaç duyduğu karbonhidratın karşılandığı bir besin türüdür.Bu nedenle kararlı bir şekilde tüketilmesi gerekir.Ekmek tüketmeyen kişilerin vücudun karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için daha çok makarna ve pilav tükettikleri gözlemlenmiştir.

Diyet Yaparken Doğru Bildiğimiz YanlışlarSadece sebze meyve yiyerek yada zeytinyağlı yiyecekleri tüketerek kilo verileceğine inanılsa da doğru beslenme düzenine geçilmediği takdirde bu yiyeceklerinde kilo aldırdığı bilinen bir gerçektir. Sebze ve meyve yenildiğinde yani tek tip besin tercih edildiğinde vücutta yağ ve protein alınmadığı için gene metabolizma yavaşlaması görülür. Ve ilk etapta kilo verilse de bir süre sonra yağlanma artar çünkü vücut yağ yakmayı bırakır.Zeytinyağlı yiyecekler ise sağlıklı olsa dahi kalori içerirler. Yağı azaltmazsanız kilo vermeniz mümkün olmayacaktır.

« Beden Kitle Endeksi Hesaplama

Depresyondan Nasıl Kurtulunur? »

Benzer Yazılar

  • Zeytinyağı, sebze ve baharatın faydaları, yararlarıZeytinyağı, sebze ve baharatın faydaları, yararları Amerikalılar İçin Diyet Kılavuzu 2010 yılı raporu; yüksek miktarda vitamin, mineral, diyet lifi ve bitkisel yararlı besin içermesi nedeni ile düzenli olarak farklı renkte sebze yemeyi […]
  • Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir?Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir? Ağız kokusu her insanda görülebilen  doğal bir durumdur.Özellikle midenin boş olduğu zamanlarda mide asitlerinin ve ağızda biriken bakterilerin neden olduğu ağız kokusu ağız hijyenine […]
  • Sistitin çaresi maydanoz suyundaSistitin çaresi maydanoz suyunda Sistit özellikle kadınların sorun. Biraz soğukta kalınca hemen ağrılar, idrara çıkarken sancılar başlar. En yakındaki aktardan bulabileceğiniz bitkiler size bu konuda yardımcı olacak. İşte […]

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir