50 li yılların modası hakkında bilgiler

İkinci Dünya Savaşı bittiğinde insanlarda ne umut, ne para, ne morai kalmıştı yaşamak için. Ama kadın durur mu? ıklığından vazgeçmeyen kadınlar, 1950lerde jn verdi. akımları baslattr, dünya kadınları takip etti… Aradan yıllar geçti, günümüzün modern kadını eskinin modasından vazgeçmedi». ikinci Dünya Savaşı 1945 yılında sona ermiş, yokluk dört bir yanı sarmıştı, insanlık savaşın yaralarını sarmaya çalışıyordu. Bu yokluk, şıklıktan ödün vermeyen kadınlara olmadık çareler aratıyordu. O yıllarda naylon çorapların arkası dikişliydi. Çorap bulamayan kadınlar bu şıklıktan eksik kalmamak için bacaklarının arkasına kalemle dikey çizgi çekerlerdi. Kumaş bulunamadığı İçin elbiseler daraldı, etekler kısalıp diz hizasına çıktı. …Ve Dior kadını yarattı Savaşın yaralan sarılınca o yıllarda genç bir tasarıma moda dünyasına damgasını vurdu: Chrîstian Dior. Kadına yeni bir siluet kazandırdı bu genç modacı. Kadının ince belini ve feminenligini ortaya çıkaran bir siluet… Üst kısmı vücuda oturan, belden itibaren bollaşarak inen elbiseleri bir çığır açtı. Dior’un modada başlattığı ‘New Look’ (Yeni Görünüm) akımı ile 50’lerin modası belirlenmişti. Lauren Bacall, Ava Gardner, Marilyn Monroe başta olmak üzere Hollyıvood’un bütün güzel kadınları bu modayı benimsedi.

Babetin babası Ferragamo

eski yıllarda babet, eski babet resimleri ve fotoğrafları

50’ler moda açısından çok verimli bir dönemdi. Sadece Dior’un yarattığı yeni tip kadın imajı değil. 50:lerin dar ve bilekte biten pantolonları da hâlâ bize Audrey Hepbum’ü hatırlatıyor. İşte o yıllarda italyan ayakkabıcı Salvatore Ferragamo başka bir moda yaratü. Salvatore Ferragamo, Audrey Hepbum’a bu pantolonların altına giymesi için rahat bir ayakkabı yapa. ‘Babef denilen bu ayakkabı günümüz kadınlarının ve modasının vazgeçilmez parçası oldu. Sadece babetler değil, bu ilkbahar ve yaz koleksiyonlanna ’50lerin bütün modası hakim. Kadını ^.;  daha kadınsı gösteren ’50’lerin modası vitrinlerde hayat buluyor. O dönemden günümüze miras kalan, elbiselerin altına giyilen şoset . çoraplar da buna dahil.

50 li yılların kıyafetleri elbiseleri

eski yıllarda etek modelleri tasarımları, eski etek trendleri

« Trendyol com

Metabolizmayı hızlandıran diyet tarifi »

Benzer Yazılar

  • Oleg Cassini’den geleneksel “Sihirli İndirim” günleri başladı…Oleg Cassini’den geleneksel “Sihirli İndirim” günleri başladı… Oleg Cassini’nin geleneksel “Sihirli İndirim”günleri başladı… Gece Elbiselerinde Yüzde 50’ye Varan İndirim Fırsatını kaçırmayın… Amerika’nın efsanevi gelinlik tasarımcısı Oleg […]
  • Dağınık Topuz Saç ModelleriDağınık Topuz Saç Modelleri BAYANLAR İÇİN GÜZEL SAÇ MODELLERİ Bayanların çoğu saçlarını uzun kullanmayı tercih eder. Çünkü kısa saç kullanımı, uzun saç kullanımına göre daha zordur. Çünkü kısa saç için verilebilecek […]
  • hummel eşofman modelleri 2014hummel eşofman modelleri 2014 Türkiye’de en kaliteli marka olarak bilinen hummel bu sezon eşofman modelleri üretmiş. Bizlerde en güzel eşofman modellerini bularak sizlerle paylaştık. Umarız beğenirsiniz.
Latest Comments

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir